10/06/11 11:06
Århus Stiftstidende har lanceret en nyheds-applikation til Iphone, der både fås i en begrænset gratis udgave og en betalingsudgave.
Århus Stiftstidende kan nu også læses på mobilen med lokalavisens nye Iphone applikation. Til juli lanceres en Ipad applikation.
”Det er en helt naturlig, at Århus Stiftstidende nu kommer på Iphone, og jeg føler mig overbevist om, at det er noget vores læsere vil tage til sig. Om kort tid kan man også læse Stiften på Ipad, som er en en-til-en udgave af dagens avis, men med en række ekstra fordele. F.eks. får de morgenfrisk adgang til morgendagens avis allerede kl. 2 om natten, og dagens avis kan læses hvor som helst, man befinder sig i verden,” siger Århus Stiftstidendes chefredaktør, Flemming Hvidtfeldt, i en pressemeddelelse.
Århus Stiftstidendes Iphone-app er gratis til begrænset indhold - et abonnement med adgang til alt indhold koster 12 kr. om måneden.
Ipad applikationen kan købes for en enkelt dag og koster 12,00 kr., mens et 30 dages abonnement koster 198,00 kr. Abonnenter på den trykte avis får gratis adgang til den digitale Ipad avis.
- DSM
Vil du følge med i seneste nyt fra mediebranchen?
Prøv MediaWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer lige netop til dig eller din virksomhed.
Kontakt os på info@mediawatch.dk eller ringe på 70 777 447.
Betingelser:
Log ind for at kommentere denne artikel