Børsen på vej med mere netindhold

Det skal være nemmere for Børsens abonnenter at finde vej til dagbladets tilbud på nettet og der bliver snart mere at komme efter.

RELATEREDE MEDIACAST

Efter påske får Børsen-abonnenter mere for pengene på nettet, når de logger ind på borsen.dk, og antallet af dem skal øges.

"Vi vil efter påske give abonnenterne endnu mere for pengene bag passwordet. For at det skal blive en succes, er det klart, at vi skal have lokket endnu flere af abonnenterne til at være logget på, når de besøger borsen.dk," siger Lars Helweg-Andersen, direktør for Børsen Digitale Medie til borsen.dk.

Han er øverste ansvarlige for Børsens multimedie-strategi og står bag målsætningen om at gøre adgangen til nettet lettere. Det har nemlig gjort nogle af Børsens læsere mere tilbageholdende med at gå på nettet, skriver borsen.dk.

Nu kan man bruge sin mailadresse som brugernavn, benytte et simplere password og man kan være logget ind på flere computere samtidig.

Borsen.dk havde i januar 2010 et brugertal på 312.551, ifølge FDIM.

- TBH