Danskere googler ministres privatliv

Medierne får ofte skyld for, at de fokuserer for meget på politikernes privatliv, men ifølge ny "Google-undersøgelse" svarer det til, hvad vi søger mest.

RELATEREDE ARTIKLER

ANNONCE
Mediemarked relateret: 
Mediemarked relateret

Er det mediernes opgave at viderebringe historier som den, at europaminister Nicolai Wammen (S) har fået et barn med partifællen Julie Rademachers, selvom de ikke er i et forhold?

Skal man tro danskernes interesse for den type historier, når de selv søger information, er svaret ja. Den slags vil vi nemlig hellere vide, end hvad ministrene mener om boligpakken eller kontanthjælpsreformen.

Det viser en gennemgang af de mest populære ministersøgninger på Google, ifølge en Ritzau-gennemgang af de mest brugte søgeord. Det skriver Ritzau, ifølge Kristeligt-dagblad.dk.

- TBH