13/12/11 12:12
Nyhedsdirektør Ulrik Haagerup udtalte tidligere, at man ikke selv ville offentliggøre den omtalte telefonsamtale, men bringer alligevel et klip.

Ekstra Bladet og DR modtog i fredags en lydoptagelse af en telefonsamtale mellem journalisterne Rasmus Tantholdt og Nils Giversen, der afslørede tidligere spindoktor Jacob Winther som ansvarlig for Irak-lækage tilbage i 2007.
Mens Ekstra Bladet har valgt at offentliggøre lydfilen, er DR mere tilbageholdne.
”Redaktionelt er vi låst. Vi kan ikke være dem, der på den ene side går ud og siger, vi ønsker at beskytte en kilde og dernæst er den første til at gå ud og afsløre. Det hænger simpelthen ikke sammen,” udtalte nyhedsdirektør Ulrik Haagerup til DR.
Men efter Ekstra Bladets offentliggørelse af lydoptagelsen kl. 12 i dag, valgte DR alligevel at bringe et klip af lydfilen under rubrikken: ”Hør Tantholdt afsløre kilden i lækage-sagen”– dog ved blot at citere Ekstra Bladet.
- CT
Vil du følge med i seneste nyt fra mediebranchen?
Prøv MediaWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer lige netop til dig eller din virksomhed.
Kontakt os på info@mediawatch.dk eller ringe på 70 777 447.
Betingelser:
Log ind for at kommentere denne artikel