09/10/08 06:10
Finanskrisen og nyhedens interesse har givet Jyske Banks tv-station en premiereuge med en halv million visninger.

Med knap en halv mio. visninger i løbet af premiereugen, har Jyske Banks tv-satsning fået stor seer-opmærksomhed - godt hjulpet godt på vej af et turbulent aktiemarked, der har sat en høj overligger for antallet af live-indslag med kommentarer og analyser.
"Som det ser ud nu er vi oppe på 446.218 visninger, og problemstillingen er her, at vores egne medarbejdere kan ikke gå på, så de tæller ikke med, og de kan ikke sende til kunder, der havde vi håbet på en kvart mio. visninger oveni, så det er mange, vi var rigtig overraskede over det, men der foregår selvfølgelig også meget på markederne i øjeblikket," sagde Frank Pedersen, kommunikations- og marketingdirektør hos Jyske Bank på New Media Days i Tappehallerne i København.
Går ud over traditionelle medier
Her var han inviteret til at fortælle om, hvilke konsekvenser det har for de traditionelle medier, når virksomheder som Jyske Bank skaber egne medier. Og det kommer til at volde dem problemer på to fronter, mente han:
"Det kommer til at gå hårdt ud over de traditionelle medier, fordi de både vil miste seere og reklamekroner. Vi ser andre medier som vores konkurrenter på det her område - ikke andre banker," sagde Frank Pedersen med henvisning til Børsen tv, TV 2 News, m.fl.
"For det andet, hvorfor skulle vi indrykke for 20 mio. kr. på tv-reklame, når vi kan lave egen reklame - journalistisk bearbejdet - på vores egen tv-station? Man kan lave meget tv for 20 mio. kr. Vi ser det her som fremtidens reklame - ærlig information, der er vinklet journalistisk," sagde Frank Pedersen, der ser gode muligheder for at Jyske Bank TV kan skabe sig en positiion og nå den erklærede ambition om at blive danskernes foretrukne finansielle tv-station - en ambition, virksomheden dog ikke har defineret konkrete succeskriterier for.
Portobesparelse finansierer
"Vi lægger os et sted mellem print og tv. Aviser har ingen klar tv-strategi og hos tv-stationerne er finansstoffet et stedbarn, der får to, tre minutter sent om aftenen - vi sender flere timer hver dag igennem hele dagen," sagde Frank Pedersen.
Jyske Bank har ifølge Frank Pedersen kunnet finansiere tv-satsningen ved at droppe deres personaleblad og et kundeblad, der blev sendt ud i 250.000 eksemplarer og bonede dyrt ind i porto. Faktisk opstod idéen til tv-stationen ud af et internt notat, der satte spot på, hvordan portoomkostningerne kunne nedbringes i virksomheden.
"Den portobesparelse er grundstammen i finansieringen, og det har ikke kostet væsentlig mere end det," sagde Frank Pedersen.
Finder du ikke svar på dine spørgsmål herunder kan du kontakte os på info@mediawatch.dk eller ringe på 70 777 447
Læs også om vores prøveabonnement - Mediawatch ganske gratis i 30 dage til hele din virksomhed.
Abonnementsbetingelser
Hvis du ønsker adgang til indholdet på MediaWatch.dk skal din virksomhed tegne et abonnement.
Prisen afhænger af virksomhedens størrelse og giver adgang for samtlige virksomhedens ansatte.
Samtidig modtager du som abonnent Nyhedsbrevet MediaWatch i din indbakke hver dag.
Hvis du er studerende, ledig, pensionist eller af andre grunde ikke er tilknyttet arbejdsmarkedet har du mulighed for at tegne et personligt abonnement - se priserne nederst.
Er du selvstændig konsulent eller freelancer betragter vi dig som en virksomhed med en enkelt ansat.
Freelancere, som er medlem af DJ eller TVGruppen, har dog mulighed for at få adgang som led i en fællesaftale, henholdsvis Freelancegruppen og TVGruppen har indgået med MediaWatch. Det er gratis for den enkelte freelancer.
Hver enkelt medarbejder i en virksomhed modtager et personligt brugernavn og password til mediawatch.dk. Men der er også mulighed for at få oprettet et automatisk login, så du ikke behøver huske dine loginoplysninger, hvis du logger på fra en computer på din arbejdsplads.
Alle abonnementer er gældende minimum 12 mdr., derefter løbende og kan opsiges med en måneds varsel til udløb ved et månedsskifte.
Alle abonnementer faktureres forud kvartalsvist.
Eksempler på priser (alle priser er kvartalspriser eks. moms med mindre andet er anført):
Prøveabonnement 30 dage
1 månedes adgang uanset virksomhedens størrelse tilbydes ved henvendelse til salgsafdelingen på 70 77 74 47 eller info@mediawatch.dk
Virksomheder
1 ansat: kr. 595,-
5 ansatte: kr. 1.395,-
25 ansatte: 2.895,-
Studerende
Studietidsabonnement som gælder fra tilmeldingsdagen til du afslutter dit studie: kr. 250,- inkl. moms.
Pensionister, ledige og andre uden tilknytning til arbejdsmarkedet
Kr. 250,- inkl. moms årligt.
Øvrige betingelser
Brugernavn og password til MediaWatch' tjenester er strengt personlige og må ikke deles med andre.
Indholdet på MediaWatch må naturligvis citeres inden for ophavsretslovens rammer. Vi opfordrer dog til, at du tager hensyn til, at MediaWatch er en betalingstjeneste, som lever af at sælge unikt indhold.
Kontakt gerne redaktionen på redaktion@mediawatch.dk, hvis du er i tvivl om, hvor meget du kan tillade dig at sakse fra sitet.
Det er ikke bare tilladt, men god stil at linke til indhold på mediawatch.dk - vær dog opmærksom på, at det ikke er sikkert personen som følger linket har adgang til at læse indholdet. Det er god skik at gøre opmærksom på, at indholdet er passwordbeskyttet.
Log ind for at kommentere denne artikel