19/11/08 10:11
Norske Edda Media er det bedste bud på et frasalg i Mecom Group mener engelsk medieanalytiker.
Som flere analytikere og forskere har vurderet, er Edda Media nemlig et godt aktiv for Mecom, som de kan blive nødsaget til at frasælge.
"Mecom ser på, hvordan de kan reducere gælden i gruppen og om den norske forretning (Edda Media, red.) kan blive solgt, hvis de kan opnå en rimelig pris for den," siger Richard Hitchcock, medieanalytiker fra investeringsselskabet Numis Corporation.
Kan de opnå en rimelig pris?
"Det er en kvalitets-forretning som uden gældsbyrden fra Mecom skulle være muligt at sælge til en rimelig pris. Den værdi Mecom kan opnå ved et salg er bedre for Mecom-gruppen end at beholde den norske forretning."
Kan et salg af Berlingske Media også komme på tale?
"Det er muligt, men det danske marked har nogle helt særlig problemer i kraft af den hårde konkurrence og gratisaviserne."
De mulige frasalg i Mecom-gruppen skyldes betingelserne i bank-covenanterne (selskabets aftale med banken om, hvor meget gælden må vokse i forhold til indtjeningen, red.), der kan få alvorlige konsekvenser for Mecom, siger Richard Hitchcock:
"Mecoms evne til at betale af på gælden er faldende, det kan betyde at de må refinansiere selskabet til høje renter. Det værste scenarie er et 'equity swap', hvor banken bytter gælden for værdier i Mecom."
I øjeblikket er Mecom tæt på at ramme gældsloftet på 3,25 gange Mecom-gruppens indtjening før af- og nedskrivninger, skriver Børsen
Bankernes klemme på Mecom kan altså resultere i tvungne frasalg af Mecoms interesser. Men det kan være lettere sagt end gjort i et marked præget af finanskrisen. John G. Sørensen, partner i PricewaterhouseCoopers siger:
"Vi kender ikke Mecoms situation konkret, men vi kan bekræfte, at markedet er vanskeligt, fordi man rammes af faldende oplagstal og svigtende annonceindtægter. Det er helt generelt vanskeligt at have meget gæld under en finanskrise, fordi renterne stiger, det kan være vanskeligt at realisere aktiver i et presset marked."
Dog er flere interesserede købere på banen, når det gælder Edda Media i Norge, der i 2007 omsatte for 2,6 mia. norske kroner.
Vigtigere problemer end posten som bestyrelsesformand
Selvom David Montgomery for få dage siden trådte tilbage som bestyrelsesformand for Mecom får det ikke den store betydning fremover, da han fortsætter som adm. direktør i selskabet. Det siger medieanalytiker Richard Hitchcock fra investeringsselskabet Numis Corporation.
"David Montgomery er stadig adm. direktør, men det at han ikke længere er bestyrelsesformand er en forbedring set fra en corporate governance vinkel. Der er større problemer forude for Mecom såsom de økonomiske udsigter, annoncemarkedet og de strukturelle udfordringer i at konvertere fra print til digital, så det (at Montgomery ikke længere er bestyrelsesformand, red.) er ikke noget vi lægger særlig meget vægt på."
Mecom har mistet 97 pct. af sin børsværdi i det seneste år, og handles nu blot til en værdi på 27 mio. pund i kurs 1,73 pence. Samtidig er selskabets gæld vokset til 571 mio. pund, skriver epn.dk.
Det skyldes i høj grad et vigende annoncemarked og den internationale finanskrise, der blandt andet sendte den amerikanske investeringsbank Lehman Brothers i gulvet i midten af september. Konkursen resulterede i, at banken frasolgte 350.000 Mecom-aktier til 10,5 pence stykket, som i sig selv medførte et aktiefald på 13 procent for Mecom.
Finder du ikke svar på dine spørgsmål herunder kan du kontakte os på info@mediawatch.dk eller ringe på 70 777 447
Læs også om vores prøveabonnement - Mediawatch ganske gratis i 30 dage til hele din virksomhed.
Abonnementsbetingelser
Hvis du ønsker adgang til indholdet på MediaWatch.dk skal din virksomhed tegne et abonnement.
Prisen afhænger af virksomhedens størrelse og giver adgang for samtlige virksomhedens ansatte.
Samtidig modtager du som abonnent Nyhedsbrevet MediaWatch i din indbakke hver dag.
Hvis du er studerende, ledig, pensionist eller af andre grunde ikke er tilknyttet arbejdsmarkedet har du mulighed for at tegne et personligt abonnement - se priserne nederst.
Er du selvstændig konsulent eller freelancer betragter vi dig som en virksomhed med en enkelt ansat.
Freelancere, som er medlem af DJ eller TVGruppen, har dog mulighed for at få adgang som led i en fællesaftale, henholdsvis Freelancegruppen og TVGruppen har indgået med MediaWatch. Det er gratis for den enkelte freelancer.
Hver enkelt medarbejder i en virksomhed modtager et personligt brugernavn og password til mediawatch.dk. Men der er også mulighed for at få oprettet et automatisk login, så du ikke behøver huske dine loginoplysninger, hvis du logger på fra en computer på din arbejdsplads.
Alle abonnementer er gældende minimum 12 mdr., derefter løbende og kan opsiges med en måneds varsel til udløb ved et månedsskifte.
Alle abonnementer faktureres forud kvartalsvist.
Eksempler på priser (alle priser er kvartalspriser eks. moms med mindre andet er anført):
Prøveabonnement 30 dage
1 månedes adgang uanset virksomhedens størrelse tilbydes ved henvendelse til salgsafdelingen på 70 77 74 47 eller info@mediawatch.dk
Virksomheder
1 ansat: kr. 595,-
5 ansatte: kr. 1.395,-
25 ansatte: 2.895,-
Studerende
Studietidsabonnement som gælder fra tilmeldingsdagen til du afslutter dit studie: kr. 250,- inkl. moms.
Pensionister, ledige og andre uden tilknytning til arbejdsmarkedet
Kr. 250,- inkl. moms årligt.
Øvrige betingelser
Brugernavn og password til MediaWatch' tjenester er strengt personlige og må ikke deles med andre.
Indholdet på MediaWatch må naturligvis citeres inden for ophavsretslovens rammer. Vi opfordrer dog til, at du tager hensyn til, at MediaWatch er en betalingstjeneste, som lever af at sælge unikt indhold.
Kontakt gerne redaktionen på redaktion@mediawatch.dk, hvis du er i tvivl om, hvor meget du kan tillade dig at sakse fra sitet.
Det er ikke bare tilladt, men god stil at linke til indhold på mediawatch.dk - vær dog opmærksom på, at det ikke er sikkert personen som følger linket har adgang til at læse indholdet. Det er god skik at gøre opmærksom på, at indholdet er passwordbeskyttet.
Log ind for at kommentere denne artikel