26/02/10 12:02
Specialmediernes annoncepriser skal ned, og de skal sælge sig selv bedre, lyder opfordringen fra mediebureauerne, hvis annonceomsætningen i 2010 skal forbedres.
Hvis specialmedierne, der tæller fagblade, magasiner og internetmedier, skal have annoncesalget i vejret, må de skærpe deres argumenter i forhandlingerne med mediabureauerne. Det skriver specialmediemagasinet.dk, som har talt med flere print directors.
”Hver en krone bliver vendt og drejet hos annoncørerne lige nu. Og det ser ud til at gå lidt ud over fagbladene,” siger Rasmus Møller, printdirector hos MediaCom til specialmediemagasinet.dk.
Det er dog kun en mindre del af specialmediernes annoncer, der sælges via mediabureauerne. Den del faldt med 40 procent ifølge DRRB's tal for 2009, mens det generelle fald var på 30 procent sammenlignet med 2008, ifølge Danske Specialmediers annoncebarometer.
Priserne er heller ikke faldet i samme takt som på dagbladene, mener Jane Ravn, print director i Mediaedge.cia. Men hun understreger også, at mediabureauerne typisk har de store annoncører som kunder, og når de skærer i marketingbudgetterne, går det først ud over medier med en mere snæver målgruppe.
Begge print directors tror, at specialmedierne skal vænne sig til en lavere annonceomsætning.
”Mit gæt er, at printbudgetterne hos annoncørerne ikke bliver større, og at de lavere priser på annoncer ikke kommer op igen,” siger Rasmus Møller.
-TBH
Finder du ikke svar på dine spørgsmål herunder kan du kontakte os på info@mediawatch.dk eller ringe på 70 777 447
Læs også om vores prøveabonnement - Mediawatch ganske gratis i 30 dage til hele din virksomhed.
Abonnementsbetingelser
Hvis du ønsker adgang til indholdet på MediaWatch.dk skal din virksomhed tegne et abonnement.
Prisen afhænger af virksomhedens størrelse og giver adgang for samtlige virksomhedens ansatte.
Samtidig modtager du som abonnent Nyhedsbrevet MediaWatch i din indbakke hver dag.
Hvis du er studerende, ledig, pensionist eller af andre grunde ikke er tilknyttet arbejdsmarkedet har du mulighed for at tegne et personligt abonnement - se priserne nederst.
Er du selvstændig konsulent eller freelancer betragter vi dig som en virksomhed med en enkelt ansat.
Freelancere, som er medlem af DJ eller TVGruppen, har dog mulighed for at få adgang som led i en fællesaftale, henholdsvis Freelancegruppen og TVGruppen har indgået med MediaWatch. Det er gratis for den enkelte freelancer.
Hver enkelt medarbejder i en virksomhed modtager et personligt brugernavn og password til mediawatch.dk. Men der er også mulighed for at få oprettet et automatisk login, så du ikke behøver huske dine loginoplysninger, hvis du logger på fra en computer på din arbejdsplads.
Alle abonnementer er gældende minimum 12 mdr., derefter løbende og kan opsiges med en måneds varsel til udløb ved et månedsskifte.
Alle abonnementer faktureres forud kvartalsvist.
Eksempler på priser (alle priser er kvartalspriser eks. moms med mindre andet er anført):
Prøveabonnement 30 dage
1 månedes adgang uanset virksomhedens størrelse tilbydes ved henvendelse til salgsafdelingen på 70 77 74 47 eller info@mediawatch.dk
Virksomheder
1 ansat: kr. 595,-
5 ansatte: kr. 1.395,-
25 ansatte: 2.895,-
Studerende
Studietidsabonnement som gælder fra tilmeldingsdagen til du afslutter dit studie: kr. 250,- inkl. moms.
Pensionister, ledige og andre uden tilknytning til arbejdsmarkedet
Kr. 250,- inkl. moms årligt.
Øvrige betingelser
Brugernavn og password til MediaWatch' tjenester er strengt personlige og må ikke deles med andre.
Indholdet på MediaWatch må naturligvis citeres inden for ophavsretslovens rammer. Vi opfordrer dog til, at du tager hensyn til, at MediaWatch er en betalingstjeneste, som lever af at sælge unikt indhold.
Kontakt gerne redaktionen på redaktion@mediawatch.dk, hvis du er i tvivl om, hvor meget du kan tillade dig at sakse fra sitet.
Det er ikke bare tilladt, men god stil at linke til indhold på mediawatch.dk - vær dog opmærksom på, at det ikke er sikkert personen som følger linket har adgang til at læse indholdet. Det er god skik at gøre opmærksom på, at indholdet er passwordbeskyttet.
Log ind for at kommentere denne artikel