06/01/12 09:01
B.T. er kommet i politiets søgelys for at bringe oplysninger fra den lukkede del af retsmødet om ‘Amagermanden’. Men B.T. var i god tro, siger chefredaktør.

Nogle af vidneforklaringerne i sagen om ‘Amagermanden’ skulle ikke været kommet offentligheden for øre af hensyn til ofrene og pårørende, men det hensyn brød B.T., ifølge politiet, som har sigtet avisen.
B.T. havde søgt aktindsigt i domsbogen, men det betyder ikke, at avis har ret til at viderebringe de følsomme oplysninger fra den lukkede del af retsmøderne. Det skriver Jp.dk.
B.T.’s ansv. chefredaktør Olav Skaaning Andersen tvivler dog på, at sigtelserne bliver opretholdt, fordi avisen var i god tro.
“Faktisk ringede vi til sekretariatet i Københavns Byret og fik ok, før vi gjorde det,” siger han til Jp.dk.
Københavns Politi har valgt at sigte to journalister på B.T. og Olav Skaaning for at viderebringe vidneforklaringerne fra den lukkede del af retsmøderne i sagen om Amagermanden.
- TBH
Vil du følge med i seneste nyt fra mediebranchen?
Prøv MediaWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer lige netop til dig eller din virksomhed.
Kontakt os på info@mediawatch.dk eller ringe på 70 777 447.
Betingelser:
Log ind for at kommentere denne artikel