25/01/12 09:01
Særligt tv mangler endnu at se den helt store annonceeffekt af det liberaliserede spillemarked.

Fra årsskiftet er spillemarkedet liberaliseret, men det har endnu ikke sendt en strøm af annoncekroner i retning af medierne, skriver Børsen.
"Hos dagbladene var der for første gang i lang tid udsolgt i første uge af året, men siden har det aftaget. Generelt er der slet ikke kommet så meget gang i det, som mange havde håbet," siger indkøbsansvarlig Omnicom Mediagroup Claes Braagaard til Børsen.
Blandt dagbladene har B.T. og Ekstra Bladet oplevet størst effekt, mens ejerskabsannoncer på de store internetsites i hele januar har været domineret af annoncer fra bettingselskaber. Til gengæld skuffer tv, som ellers var spået at få den største gevinst.
Viasat har dog taget den største bid af spilleannonce-kagen med 25 pct., mens SBS og TV 2 hver især ligger på omkring ti pct.
Sammenlignet med samme periode sidste år er spillemarkedet vokset med 244 pct.
- TBH
Vil du følge med i seneste nyt fra mediebranchen?
Prøv MediaWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer lige netop til dig eller din virksomhed.
Kontakt os på info@mediawatch.dk eller ringe på 70 777 447.
Betingelser:
Log ind for at kommentere denne artikel