Sladder hitter på nettet

Mange større web-medier bringer gossip-stof, fordi det er billigt og giver mange klik. Det går ud over de traditionelle ugeblade.

RELATEREDE MEDIACAST

TV 2 ’s undersite, VIP Gossip, er blandt de mest populære på nettet, og Ekstra Bladets ”Flash”-site er gået 15 pct. frem. 'Seriøse' dagblade som Berlingske Tidende og Politiken bringer jævnligt gossip-nyheder på nettet, og Jyllands-Posten har et decideret gossip-site på deres web-avis.

De mange klik giver annoncekroner, og sladder-nyheder er billige at producere. Derfor er der mange af de ellers ’seriøse’ medier, der bringer dem, skriver Børsen.

Til gengæld går det ned ad bakke for de traditionelle sladder-ugeblade som Se og Hør, Kig Ind, Billed Bladet og Her og NU. Til sammen er oplaget på disse fire faldet med ti pct. i løbet af de seneste to år.

”Det er da klart, at folk overvejer, om de skal betale for Se og Hør, når de ser vores nyheder gratis på ti forskellige sites på nettet,” siger Se og Hør’s chefredaktør Kim Henningsen.

- SF