Søren Steen Jespersen stopper hos Monday

Søren Steen Jespersen, programchef for Mondays dokumentarenhed, Monday Reporter, stopper i jobbet ved årsskiftet.

RELATEREDE ARTIKLER

Søren Steen Jespersen, programchef for Mondays dokumentarenhed, Monday Reporter, stopper i jobbet ved årsskiftet.

 Søren Steen Jespersen har i mange år været medejer og administrerende direktør for Bastard Film, hvis aktiviteter i efteråret 2009 blev overtaget af Monday. Han har siden overtagelsen stået for Mondays dokumentarproduktioner og har især arbejdet på at viderebringe projekterne fra Bastard Film til Monday. Han føler nu, at den opgave er løst.
 
”Det har været vigtigt for mig at sikre overleveringen af Bastard-projekterne og bygge bro til det nye selskab. De har fået skabt et set up med rigtig gode rammer for dokumentarproduktioner, men det er også blevet en stor butik med mange forskelligartede produktioner, og jeg har fundet ud af, at jeg har brug for at være i et mindre set up og udelukkende beskæftige mig med de ting, som jeg selv brænder for,” siger Søren Steen Jespersen i en pressemeddelelse.
 
Søren Steen Jespersen fortsætter som producent på nogle af sine projekter hos Monday i efteråret og vil derefter overgå til en konsulentaftale. Herudover har han ikke besluttet, hvad han skal lave.
 
”Søren har været en fantastisk drivkraft i overlevering af Bastard-projekterne og udviklingen af Mondays dokumentarenhed, som i dag står som branchens stærkeste. Det er vi rigtig glade for. Vi kommer til at savne Søren og hans drivkraft, men vi har fuld forståelse og respekt for hans beslutning om at søge nye veje. Vi ønsker Søren al muligt held og lykke fremover og glæder os over, at han fortsat i et vist omgang vil være tilknyttet Monday,” siger Martin Dalgaard, programdirektør i Monday.