07/03/11 08:03
Anders Samuelsen (LA) giver ikke meget for TV 2 Nyhedernes vinkling af et indslag om Liberal Alliances landsmøde. Kritikken preller dog af på TV 2's politiske redaktør, Henrik Qvortrup.

Partiformand i Liberal Alliance, Anders Samuelsen, var ikke tilfreds med TV 2 Nyhedernes dækning af weekendens landsmøde, men kanalens politiske redaktør Henrik Qvortrup fastholder, at det kritiske indslag om partiets opstilling af kendisser var relevant.
"Vi skal ikke agere pr-bureau for de politiske partier. Liberal Alliance er et parti med succes, og det lagde vi også vægt på i oplægget til udsendelsen. Men det er i orden at sætte fingeren på de ømme punkter, også hos partier med succes," siger Henrik Qvortrup til Jyllands-Posten.
I indslaget kritiserede et medlem af Liberal Alliance, at tidligere kuglestøder Joachim B. Olsen og plejehjemsleder Thyra Frank bliver opstillet, selvom de ikke har politisk erfaring. I et efterfølgende interview gav Anders Samuelsen udtryk for sin utilfredshed med, at historien var bygget på kun ét medlems kritik, og at Tv 2 Nyhederne ikke fokuserede på partiets politiske budskaber.
“Undskyld, jeg lige starter med at siger det: Det er simpelthen dummeste indslag, jeg til dato har set TV 2 præstere. Overhovedet,” sagde partiformanden til tv-vært Johannes Langkilde.
- SF
Vil du følge med i seneste nyt fra mediebranchen?
Prøv MediaWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer lige netop til dig eller din virksomhed.
Kontakt os på info@mediawatch.dk eller ringe på 70 777 447.
Betingelser:
Log ind for at kommentere denne artikel