Hvis Stein Bagger tjente én krone, hver gang en bruger klikkede på hans navn, ville han formentlig kunne betale en god del af gælden tilbage inden længe. I hvert fald er trafikken på erhvervssiderne helt enorm.
Ifølge den daglige chef på business.dk Kasper Kronenberg er antallet af sidevisninger steget over 100 procent de sidste par dage. Samtidig er de unikke brugere steget over 80 procent. Det er den største trafik nogensinde på business.dk.
"Vi har haft helt forrygende trafik hele ugen. Da jeg mødte ind klokken syv i mandags, så sagde folk, at der ikke skete det helt vilde. Men så kom den her nyhed, som har gjort at vi haft den største trafik nogensinde, så det har været helt vildt", siger Kasper Kronenberg.
Samme udmelding kommer fra epn.dk. Ifølge jourhavende Niels Christian Bastholm, så ligger denne uges i trafik på epn.dk langt højere ind de sitets hidtil bedste uger. Brugerne har simpelthen slugt alt, hvad der var om Stein Bagger
Det er vores form for amerikansk valg
”Normalt, når vi lægger relaterede artikler på en historie, så klikker brugerne ikke altid lige meget. I det her tilfælde har de klikket i bund, og de historier, der ikke ligger på forsiden, har trukket utrolig godt”, siger Niels Christian Bastholm og kalder Stein Bagger-historien for epn's form for amerikansk valg.
Opskriften på den store succes er først og fremmest den fantastiske historie. Det øger klik, men i den grad også viljen på redaktionerne til at skrive om eventyret, fortæller Kasper Kronenberg fra business.
”Historien har alt. Der manglede bare en elskerinde, og hende fik vi så i går. Folk har på redaktionen har været vildt engagerede, og har stået i kø for at være med. Samtidig har det høje besøgstal givet ekstra blod på tanden”.
Finder du ikke svar på dine spørgsmål herunder kan du kontakte os på info@mediawatch.dk [8] eller ringe på 70 777 447
Læs også om vores prøveabonnement [9] - Mediawatch ganske gratis i 30 dage til hele din virksomhed.
Abonnementsbetingelser
Hvis du ønsker adgang til indholdet på MediaWatch.dk skal din virksomhed tegne et abonnement.
Prisen afhænger af virksomhedens størrelse og giver adgang for samtlige virksomhedens ansatte.
Samtidig modtager du som abonnent Nyhedsbrevet MediaWatch i din indbakke hver dag.
Hvis du er studerende, ledig, pensionist eller af andre grunde ikke er tilknyttet arbejdsmarkedet har du mulighed for at tegne et personligt abonnement - se priserne nederst.
Er du selvstændig konsulent eller freelancer betragter vi dig som en virksomhed med en enkelt ansat.
Freelancere, som er medlem af DJ eller TVGruppen, har dog mulighed for at få adgang som led i en fællesaftale, henholdsvis Freelancegruppen og TVGruppen har indgået med MediaWatch. Det er gratis for den enkelte freelancer.
Hver enkelt medarbejder i en virksomhed modtager et personligt brugernavn og password til mediawatch.dk. Men der er også mulighed for at få oprettet et automatisk login, så du ikke behøver huske dine loginoplysninger, hvis du logger på fra en computer på din arbejdsplads.
Alle abonnementer er gældende minimum 12 mdr., derefter løbende og kan opsiges med en måneds varsel til udløb ved et månedsskifte.
Alle abonnementer faktureres forud kvartalsvist.
Eksempler på priser (alle priser er kvartalspriser eks. moms med mindre andet er anført):
Prøveabonnement 30 dage
1 månedes adgang uanset virksomhedens størrelse tilbydes ved henvendelse til salgsafdelingen på 70 77 74 47 eller info@mediawatch.dk [8]
Virksomheder
1 ansat: kr. 595,-
5 ansatte: kr. 1.395,-
25 ansatte: 2.895,-
Studerende
Studietidsabonnement som gælder fra tilmeldingsdagen til du afslutter dit studie: kr. 250,- inkl. moms.
Pensionister, ledige og andre uden tilknytning til arbejdsmarkedet
Kr. 250,- inkl. moms årligt.
Øvrige betingelser
Brugernavn og password til MediaWatch' tjenester er strengt personlige og må ikke deles med andre.
Indholdet på MediaWatch må naturligvis citeres inden for ophavsretslovens rammer. Vi opfordrer dog til, at du tager hensyn til, at MediaWatch er en betalingstjeneste, som lever af at sælge unikt indhold.
Kontakt gerne redaktionen på redaktion@mediawatch.dk, hvis du er i tvivl om, hvor meget du kan tillade dig at sakse fra sitet.
Det er ikke bare tilladt, men god stil at linke til indhold på mediawatch.dk - vær dog opmærksom på, at det ikke er sikkert personen som følger linket har adgang til at læse indholdet. Det er god skik at gøre opmærksom på, at indholdet er passwordbeskyttet.
Links:
[1] http://www.mediawatch.dk/
[2] http://www.mediawatch.dk/artikel/”vores-bedste-regnskab-nogensinde”
[3] http://www.mediawatch.dk/artikel/faa-nyheder-paa-tv-2-til-efteraaret
[4] http://www.mediawatch.dk/artikel/100-fm-”et-spoergsmaal-om-penge”
[5] http://www.mediawatch.dk/artikel/3-millioner-ipads-solgt
[6] http://www.mediawatch.dk/artikel/zmags-lancerer-mobilloesning
[7] http://www.mediawatch.dk/artikel/usa-today-annoncoerer-glade-ipad
[8] mailto:info@mediawatch.dk
[9] http://www.mediawatch.dk/introabonnement
Log ind for at kommentere denne artikel