DR’s befinder sig i en journalistisk krise, hvor ”manglende vilje til at grave vinkler og historier i bund længe har været et problem”. Udlandsdækningen er ”skandaløs mangelfuld”, og grundlæggende bør DR begrænse sig til at levere det stof, som de kommercielle medier ikke interesserer sig for.
Det mener Jyllands-Posten i dagens leder, som tager udgangspunkt i DR-bestyrelsesformand Michael Christiansens forslag om at omdanne DR til et statsligt aktieselskab [8] eller en selvejende institution.
Christiansens forslag skulle styrke DR’s uafhængighed. Ifølge Jyllands-Posten skal DR dog gøre sig fortjent til tilliden.
”En mere vidtgående uafhængighed til DR må kræve, at institutionen viser, at den behersker fundamentale journalistiske dyder som upartiskhed, fairness og kildekritik,” skriver avisen.
Læs hele Jyllands-Postens leder her [9].
- TGF
Vil du følge med i seneste nyt fra mediebranchen?
Prøv MediaWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer lige netop til dig eller din virksomhed.
Kontakt os på info@mediawatch.dk [10] eller ringe på 70 777 447.
Betingelser:
Links:
[1] http://www.mediawatch.dk/
[2] http://www.mediawatch.dk/artikel/”vores-bedste-regnskab-nogensinde”
[3] http://www.mediawatch.dk/artikel/faa-nyheder-paa-tv-2-til-efteraaret
[4] http://www.mediawatch.dk/artikel/100-fm-”et-spoergsmaal-om-penge”
[5] http://www.mediawatch.dk/artikel/3-millioner-ipads-solgt
[6] http://www.mediawatch.dk/artikel/zmags-lancerer-mobilloesning
[7] http://www.mediawatch.dk/artikel/usa-today-annoncoerer-glade-ipad
[8] http://mediawatch.dk/artikel/dr-vil-vaere-aktieselskab
[9] http://jp.dk/opinion/leder/article1866520.ece
[10] mailto:info@mediawatch.dk
Log ind for at kommentere denne artikel