Efter fire år forlader kommunikationsdirektør og tidligere journalist på Børsen, Nicolaj Due, TDC.
I stedet er Mette Refshauge udnævnt til ny kommunikationsdirektør - og ny pressechef er Lasse Bastkjær Jensen, der også er rekrutteret internt, han har de seneste tre år været kommunikationsrådgiver i TDC.
"TDC har gennemført store forandringer de seneste år og er nu kommet rigtig langt med de strategiske mål, der har været udstukket. Derfor føler jeg også, at det er et godt tidspunkt at fortsætte min karriere uden for TDC, selv om jeg selvfølgelig også kommer til at savne virksomheden," siger Nicolaj Due i en pressemeddelelse.
Han stopper 1. oktober 2010.
Det er kun få måneder siden, at TDC mistede [2] en anden kommunikationschef - i skikkelse af tidligere chefredaktør på B.T., Tina Christel Kristensen, der var chef for intern kommunikation i TDC.
- LR
Vil du følge med i seneste nyt fra mediebranchen?
Prøv MediaWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer lige netop til dig eller din virksomhed.
Kontakt os på info@mediawatch.dk [3] eller ringe på 70 777 447.
Betingelser:
Links:
[1] http://www.mediawatch.dk/
[2] http://kommunikationschef
[3] mailto:info@mediawatch.dk
Log ind for at kommentere denne artikel